RSS

Schody w projekcie domu

Od wielu lat najbardziej popularne wśród inwestorów budujących dom są projekty domów szkieletowych. Zachwycają się ich „swojskim” klimatem i walorami estetycznymi. Dla osób lubiących jednak bardziej nowoczesne domy – alternatywą są domy piętrowe, które w niczym nie są już podobne do brzydkich klocków z lat minionych. Dzisiejsze projekty domów to nowoczesne i ekologiczne konstrukcje dostosowane do wszelkich potrzeb.

Oba typy zabudowy mają swoje zalety i wady, ale łączy ich jedno – schody wewnętrzne. Koszt budowy domu oczywiście nieco się podniesie, dom nie będzie również tak komfortowy dla osób starszych czy chorych i tak bezpieczny dla dzieci, jak np. dom parterowy. Schody wewnętrzne to jednak konieczność, która choć odbiera nam powierzchnię użytkową, odpowiednio zaprojektowana i wykonana może stanowić dodatkową aranżację wnętrza.

Schody w projekcie domu

Schody zgodne z prawem

  • stopnie schodów nie mogą być wyższe niż 19 cm (wyjątkiem są schody do piwnicy i na strych), optymalnie powinny mieć 17 cm wysokości
  • szerokość biegu i spocznika powinna mieć min. 0,8 m
  • wymiar stopni powinny stanowić wg wzoru 2h +s = 60–65 cm (gdzie h=wysokość stopnia, s=szerokość stopnia)
  • liczba stopni w jednym biegu nie powinna być większa niż 18 i mniejsza niż 3 stopnie
  • optymalny kąt nachylenia schodów wynosi 30 stopni. Błędem jest projektowanie zbyt dużego kąta schodów, dzięki temu można owszem zaoszczędzić na powierzchni, ale wspinaczka po takich schodach będzie uciążliwa a nawet niebezpieczna

Miejsce na schody

Schody wewnętrzne najczęściej umieszcza się w korytarzy w przestrzeni komunikacyjnej, mogą tworzyć wydzieloną klatkę schodową. Często takie rozwiązanie stosują projekty domów z poddaszem, gdzie wyraźnie wydziela się strefę dzienną (na parterze) od strefy nocnej (na poddaszu).

Komfort akustyczny, kiedy odgłosy z salonu nie przedostają się do sypialni na poddaszu, osiągniemy budując schody przy przy wejściu do domu. To jednak wymaga większej powierzchni, często kosztem dodatkowego pomieszczenia na parterze.

Projekty domów nowoczesnych, gdzie stawia się na otwarte przestrzenie łączące kilka pomieszczeń w jedno, przewidują często schody np. na środku salonu. Owszem, wygląda to ciekawie, ale aranżacja wnętrza jest zdecydowanie utrudniona, a poza tym musimy się liczyć z tym, że oglądając film w pokoju dziennym co i raz ktoś może nam przeszkadzać, wbiegając i zbiegając ze schodów.

Materiał na schody

Schody mogą stanowić o aranżacji wnętrza. Nowoczesne domy często stosują szklane lub stalowe stopnie, w bardziej klasycznych wnętrzach lepiej wyglądają schody drewniane czy pokryte kamieniem. Bezwzględnie należy pamiętać o bezpieczeństwie – schody nie mogą być śliskie.

Schody żelbetowe wykończone drewnem, kamieniem czy wykładziną są proste w budowie i trwałe, jednak zabierają sporo miejsca, małe domy czy domki drewniane mogą być przytłoczone taką konstrukcją.

Schody drewniane należy wykonać z twardego drewna liściastego rodzimych gatunków lub zainwestować w gatunki egzotyczne. Drewno jest lekkie, więc schody nie wymagają ciężkiej konstrukcji, a poza tym doskonale tłumi hałas. Zbieganie w szpilkach po schodach pokrytych płytkami ceramicznymi czy kamieniem roznosić się będzie po całym domu.

To, jakie schody wybierzemy, zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych, a także od tego, ile mamy na nie miejsca. Wnęki pod schodami możemy ewentualnie wykorzystać na szafę wnękową pod wymiar tak, by choć trochę odzyskać utraconą powierzchnię.


Comments are closed.