RSS

Ogrodzenie drewniane domku

Działki budowlane grodzimy jeszcze zanim budowa domu się rozpocznie i zanim wybierzemy projekty domów. Zaznaczamy w ten sposób granice naszej własności, zabezpieczamy znajdujące się na terenie materiały budowlane, dbamy o swój dobytek i bezpieczeństwo rodziny. Ogrodzenie zapewnia nam ochronę przed intruzem, przed kurzem i hałasem docierającym z ulic, ale również wpływa na ogólny odbiór estetyczny naszego domu.

Ogrodzenie powinno współgrać z domem jednorodzinnym, być jego harmonijną kontynuacją, wspólnie tworzyć atrakcyjny wygląd całego gospodarstwa. Jeżeli zdecydowaliśmy się na domy z drewna, tylko ogrodzenie drewniane podkreśli charakter inwestycji i nada jej jednolitego stylu.

Ogrodzenie z drewna składa się najczęściej ze słupków, rygli wypełnionych sztachetami lub żerdziami. Słupki mogą być wykonane z drewna bądź być murowane lub metalowe. Jeżeli nasz projekt przewiduje całą budowę z drewna, musimy zwrócić szczególną uwagę na jakość drewna wykorzystanego do budowy. Najczęściej stosuje się drewno świerkowe lub sosnowe.

(Ogrodzenie drewniane domku)

Elementy drewniane powinny być obrobione na gładko, bez kory, z usuniętymi sękami. Drewno musi być bezwzględnie zaimpregnowane, w celu zabezpieczenia go przed działaniami czynników atmosferycznych i biologicznych. Impregnaty do drewna chronią materiał przed wilgocią, grzybami i pleśnią. Preparaty impregnujące barwne lub bezbarwne, możemy zastosować samodzielnie, nanosząc je za pomocą pędzla lub szczotki lub przez opryskiwanie powierzchni specjalnym urządzeniem. W tartaku drewno impregnuje się przez zanurzenie w roztworze.

Drewniane ogrodzenie można kupić w całości lub zamówić według swojego projektu, możemy również przygotować je sami. Niezależnie od tego, czy wybierzemy słupki drewniane czy słupki murowane lub metalowe, deski pomiędzy nimi powinny być tak ułożone, by istniały prześwity. Budowa ogrodzenia pełnego jest możliwa tylko za zgodą gminy, która wydaje ją w specyficznych przypadkach. Pełne ogrodzenie możemy stosować wtedy, gdy nasza działka sąsiaduje z bardzo ruchliwą ulicą lub innymi miejscami publicznymi o wzmożonym hałasie. Ogrodzenie pełne może stanowić wtedy zabezpieczenie akustyczne naszej posiadłości. Jeżeli gmina nie zgodzi się, żeby nasze domy jednorodzinne ogrodzić pełnym płotem, będziemy musieli zastosować prześwity stanowiące ok. 25 % całej powierzchni ogrodzenia.

Prawo nakazuje nam charakter ogrodzenia również w innych przypadkach. Nie może mieć ono niebezpiecznych ostrych przęseł na wysokości niższej niż 180 cm, nie może być także wyposażone w drut kolczasty. Budowa ogrodzenia zaliczana jest do małej architektury, a ta w niektórych przypadkach wymaga zgłoszenia budowy. Konieczne jest zawiadomienie o budowie ogrodzenia, które jest wyższe niż 220 cm, a także każde, bez względu na wysokość, które odgradza naszą posesję od miejsca publicznego. Jeżeli od strony sąsiedzkiej działki prywatnej budujemy ogrodzenie niższe niż 2,2 m – nie musimy go zgłaszać.

Nie oznacza to jednak, że mamy całkowitą dowolność w wyborze ogrodzenia. Jeżeli realizujemy nasze projekty domów z poddaszem między zabudowanymi działkami musimy porozumieć się z sąsiadami odnośnie rodzaju płotu. Jeżeli nie dojdziemy do kompromisu, budowa ogrodzenia będzie musiała być sfinansowana tylko przez nas. Za konserwację, naprawę i ewentualny remont – kosztami będziemy już się dzielić z sąsiadem.


Comments are closed.