RSS

Jakie są ceny budowy domu?

Planując budowę swojego wymarzonego domu, po pierwsze szukamy odpowiedniej lokalizacji, takiej, która zapewni nam komfort mieszkania, będzie blisko miejsc dla nas istotnych, lub z dobrym dojazdem do nich. Z pewnością będziemy chcieli, żeby blisko był sklep jak również przedszkole lub szkoła dla naszych dzieci, oraz żeby dojazd do pracy nie był jakość szczególnie uciążliwy. Po zakupie działki, przeglądamy projekty domów, szukając domu odpowiedniej wielkości, a przede wszystkim o określonej liczbie pokoi, ich rozmieszczeniu, o pasującej nam zewnętrznej sylwetce domu. Obecnie modne są domy niskie o spadzistych dachach i dużej ilości okien. To ostatnie akurat może okazać się nieciekawym rozwiązaniem w upały, jednak przez resztę roku będzie zapewniać nam dużo słonecznego światła.

Jakie są ceny budowy domu?

Jakie są ceny budowy domu?

Osobną kwestią jest cena budowy domu, która po pierwszym szoku związanym z ceną projektu domu, może być równie dużym zaskoczeniem. Cena budowy domu, sama w sobie nie jest czymś porażająco wysokim, dużo większe są koszta podłączenia do sieci energii elektrycznej, do kanalizacji i wodociągu. Sumy te mogą przyprawić o zawrót głowy, po podliczeniu może się okazać, że podłączenie mediów to koszta wyższe niż postawienie samych murów i położenia dachu. A później ta nasza wymarzona skarbonka chce już tylko więcej. Dodatki do domu, to również spore wydatki, drzwi i okna, no cóż pierwszy lepszy sklep uzmysłowi nam ile to kosztuje, a tu jeszcze założenie wewnętrznej instalacji elektrycznej, założenie centralnego ogrzewania, sień instalacji wodnej, sieci odpływowej. Później wchodzi ekipa od wykończeń, a wykańcza z reguły zarówno dom jak i nasz portfel czy raczej kredyt zaciągnięty na budowę.

W tym wszystkim jednak najciekawsze jest to, że cena budowy domu jest porównywalna z zakupem mieszkania w bloku o znacznie mniejszym metrażu, co za tym idzie budowa własnego domu, bardziej się opłaca.


Comments are closed.