RSS

Impregnacja – drewno zabezpieczone

Czy łatwo jest zabezpieczyć drewniane ściany? Elementy architektury drewnianej narażone są przez cały rok na negatywne działanie zmiennych warunków atmosferycznych i biokorozji. Zabezpieczone nieodpowiednio szybko się niszczą i bezpowrotnie tracą swój pierwotny urok i właściwości. Bardzo istotne jest, aby zarówno pierwsze zabezpieczenie drewna, jak i późniejsze prace konserwatorskie były prowadzone przy wykorzystaniu sprawdzonych i profesjonalnych środków do ochrony tego materiału.

Ale, żeby właściwie zadbać, trzeba poznać czynniki, które doprowadzają do jego biologicznej degradacji. Wielce negatywną rolę odgrywają słońce i promienie UV, które rozkładają ligninę, składnik drewna odpowiedzialny za łączenie poszczególnych komórek. Pod ich wpływem ten niezwykle piękny materiał budowlany zaczyna się kruszyć, rozsychać i pękać. Zniszczeń dopełnia woda, która wypłukuje jego naturalne impregnaty – żywicę i garbniki. Takie drewno staje się doskonałym podłożem dla atakujących go grzybów i porostów, a także owadów, przede wszystkim chrząszczów (popularne kołatki). Wszystko to sprawia, że drewno zmienia swój kolor, zaczynają zachodzić w nim procesy gnilne i w końcu murszeje. Dom wybudowany z drewna wygląda bardzo klasycznie ale i elegancko.

Impregnacja - drewno zabezpieczone

W naszej strefie klimatycznej najbardziej popularnym budulcem są świerki i sosna, a więc gatunki miękkie, podatne w znacznie większym stopniu na biodegradację niż twarde, takie jak dąb, buk, jesion czy czereśnia. Drewna egzotyczne: heban, czerwony cedr czy palisander są najtwardsze i najmniej ulegają zniszczeniom. Miękkie gatunki wymagają szczególnie starannej impregnacji ale i tym twardym jest to potrzebne co jakiś czas. Oczywiście intensywność zabiegów pielęgnacyjnych zależy nie tylko od budowy i gatunku drewna, ale także od stopnia nasilenia działań niesprzyjających czynników.

Jeżeli projekt domu przewidywał niezadaszone konstrukcje lub mamy np. pergolę na tarasie, ażurową altanę w ogrodzie, wokół posesji drewniane ogrodzenie i bramę to wymagają one impregnacji dosyć często, co 3-5 lat. W naszej strefie klimatycznej, gdzie temperatura poniżej 0 stopni jest niczym niezwykłym, to działania mrozu, śniegu czy wiatru i deszczu wyrządzają wiele szkód i powodują wiele ubytków. Domy drewniane mają też niestety kilka minusów.

Działanie impregnatów polega na wnikanie środka chemicznego we włókna drewna zmniejszając jego nasiąkliwość. Najskuteczniej impregnuje się drewno suche ( o wilgotności do 18 %) czyste, niezatłuszczone i niemalowane, o gładkiej powierzchni.

Drewno przeznaczone do budowy domów np. na więźbę dachową, zgodnie z planami, które zawierały projekty domów, poddawane jest impregnacji zwykle już w tartaku. Dzieje się to albo w specjalnej, próżniowej komorze pod ciśnieniem, albo poprzez namaczanie w odpowiednio przygotowanym dole. W warunkach domowych najbardziej rozpowszechnionym sposobem nakładania impregnatu jest po prostu użycie pędzla, ewentualnie wałka.

W zależności od składu chemicznego, a co za tym idzie i zastosowania, impregnaty dzielą się na kilka grup.

1. Impregnaty solne, mimo że wciąż popularne mają pewne ograniczenia. Są zmywane przez wodę, przez co mogą powodować korozję blachy, która pokrywać będzie tak zabezpieczoną więźbę dachową.

2. Impregnaty wodorozcieńczalne zwykle używane jako ochrona podstawowa lub uzupełniająca na konstrukcjach drewnianych.

3. Impregnaty rozcieńczalnikowe, silnie toksyczne substancje, których nie zaleca się stosować wewnątrz budynków.

4. Impregnaty na bazie oleju lnianego, używane przeważnie do konserwacji mebli ogrodowych podłóg, płotów itp.

5. Impregnaty barwiące wydobywają naturalną strukturę drewna i nadają mu niepowtarzalny charakter

Wszystkie te środki przedłużą znajdującym się w naszym otoczeniu drewnianym konstrukcjom żywotność, sprawią, że na lata zachowają one swój piękny wygląd.


Comments are closed.