RSS

Drewno w kuchni i łazience

Domki drewniane to doskonały mikroklimat wnętrz, który nie da się porównać do tego, tworzonego przez inne technologie. Niebywały charakter i wygląd domu z drewna warto przenieść i do środka. Drewniana aranżacja wnętrz będzie bezpieczna i trwała pod warunkiem zastosowania drewna dobrej jakości.

O tym, jakich właściwości drewna wymagają projekty domów, których konstrukcję stanowi szkielet drewniany, pisaliśmy w poprzednim artykule. Dziś przeniesiemy drewno do wnętrz i to nie byle jakich. Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, których nie może zabraknąć w żadnym domu. Wykończenie wnętrz jest o tyle trudne, że zarówno w kuchni, jak i w łazience poziom wilgoci jest na wyższym poziomie niż w innych pomieszczeniach. Dlatego musimy zadbać o to, by materiały wykończeniowe były odporne na tę wilgoć.

(Drewno w kuchni i łazience)

Wystrój kuchni z zastosowaniem drewna częściej można spotkać niż wystrój łazienki. Nowoczesne domy stawiają jednak możliwości zarówno dla jednej, jak i drugiej, a trendy ekologiczne we wnętrza doskonale wpisują się w plan drewnianej aranżacji. Wielką sztuką jest układanie podłogi drewnianej w kuchni – panele podłogowe trzeba układać powoli i równo tak aby nowa podłoga starczyła nam na lata użytkowania.

W kuchni drewno dotychczas kojarzyło się z szafkami kuchennymi. Solidne dębowe meble były trwałe i odporne na tłuszcz i brud. Teraz jednak meble kuchenne wykonuje się z tylu materiałów, że tylko od naszego gustu i potrzeb zależy ich wybór. Drewno nie kończy się na meblach, wręcz przeciwnie.

Projekty domów nowoczesnych pokazują aranżacje łazienek i kuchni, gdzie w kuchni zastosowane modernistyczne meble z błyszczącymi laminatami na frontowych drzwiczkach, a drewno stanowi powierzchnię podłogi. Daje to niesamowity efekt.

Zarówno w kuchni, jak i w łazience, podłoga drewniana powinna być z drewna egzotycznego. Egzotyczne gatunki drewna mają lepsze właściwości, charakteryzując się niskim współczynnikiem skurczu, są odporne i twardsze nawet od rodzimego dębu.

Bezwzględnie jednak podłogę drewnianą należy zabezpieczyć lakierem lub olejem. Domki z drewna są przede wszystkim zdrowe, nie psujmy więc mikroklimatu stosując lakiery z silnymi i niebezpiecznymi rozpuszczalnikami. Zresztą lakier, choć nadaje powierzchni naturalny wygląd, niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem do kuchni i łazienek. Lakier łatwiej zarysować, a woda przez szczeliny bardzo łatwo dostanie się w głąb materiału, wypaczając drewno. Warto więc tu zastosować olej do drewna, a lakier przeznaczyć do pomieszczeń bardziej reprezentacyjnych, np. na podłogę w salonie.

Projekty domów coraz częściej przewidują ogrzewanie podłogowe właśnie w kuchni czy łazience. Komfort stąpania bosą nogą po ciepłej podłodze zaraz po wyjściu z wanny nie da się porównać z niczym innym. Tu należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku układania drewna na „podłogówce”. Drewno jest doskonałym izolatorem ciepła, nie bez kozery zastosowaliśmy je do budowy ścian zewnętrznych. W przypadku podłogówki zastosowanie zbyt grubej warstwy drewna można skutecznie zatrzymać ciepło i pomieszczenia nie będą dobrze ogrzewane. Dlatego grubość drewna powinna wynosić maksymalnie 15 mm.

Drewno w pomieszczeniu potrzebuje skutecznej wentylacji. I tak projekty domów energooszczędnych stosują najczęściej wentylację mechaniczną z rekuperatorem, który odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza. Możliwa jest również instalacja tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacji sprzyjają również nawiewniki okienne, które umożliwiają ruch powietrza bez konieczności wietrzenia pomieszczeń. Nawiewniki montuje się w oknach, oczywiście drewnianych.

Drewniane wnętrza sprawią, że dom jednorodzinny będzie ciepły, klimatyczny, a przebywanie w nim komfortowe i zdrowe. Tylko zainwestujmy w jego wykończenie.


Comments are closed.