RSS

Drewniane zagospodarowanie działki

Projekt zagospodarowania działki przewiduje nie tylko domy jednorodzinne, ale również pozostałe elementy, które odzwierciedlają stan faktyczny bądź które są planowane w budowie w najbliższym czasie.

Budowa domu oznacza, że będziemy mieli nie tylko budynek mieszkalny, ale również skrawek ziemi. Aranżacje ogrodów, nawierzchni, budowa tarasu na zewnątrz – to wszystko składa się na nasze miejsce na ziemi, gdzie będzie można wypocząć, spędzić czas z rodziną czy urządzić przyjęcie ogrodowe dla przyjaciół.

Działki budowlane powinny być tak zagospodarowane, by zabudowa stanowiła ok. 30 – 40% całkowitej powierzchni działki. Niekiedy warunki powierzchniowe określają warunki zabudowy, ale podaną wartość procentową przyjmuje się jako optymalne rozwiązanie, pozwalające nam cieszyć się z posiadanego terenu.

Oczywiście, rzadziej mamy możliwość wykonać bogaty projekt ogrodu na działce w mieści, która zwykle jest mała, wąska, gdzie zmieści się jedynie – i to niestandardowy – dom jednorodzinny. Jeżeli jednak działka jest większa, możemy pozwolić sobie na rozwiązania, które sprawią, że w pełni docenimy zalety posiadania własnego domu, gdzie na wszystko znajdzie się miejsce.

Jeżeli budujemy domy drewniane o jednej kondygnacji, nierzadko mamy problem z funkcjonalnym rozmieszczeniem wnętrz w projekcie. Domy parterowe mają wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie, trudno więc czasem wygospodarować miejsce na składzik czy magazyn. A takie pomieszczenie gospodarcze jest bardzo przydatne. Jeżeli mamy domy podpiwniczone, to tam składować możemy bardzo potrzebne, ale rzadko używane przedmioty, jak np. narzędzia ogrodowe czy sezonowy sprzęt. Jeżeli jednak projekt domu piwnicy nie zawiera, musimy szukać innych rozwiązań.

Drewniane zagospodarowanie działki

Z pomocą przychodzą gotowe projekty domów jednorodzinnych. Jest to ogólna nazwa na gotowe dokumentacje architektoniczne, w których jednak znaleźć można szereg innych zabudów niż domy jednorodzinne. Istnieje bardzo duża oferta przedstawiająca projekty budynków gospodarczych. I nie chodzi tu tylko o budynki przeznaczone pod działalność rolniczą, choć stajnie, obory czy chlewnie również można znaleźć w tej grupie.

Istnieją jednak budynki gospodarcze, które służyć mogą jako magazyny, składziki czy przechowalnie przy domach. Mają one różną powierzchnię, mogą składać się z jednej lub nawet kilku izb, w zależności od naszych potrzeb.

Zwykle są to domki z drewna, ale znaleźć można również murowane czy betonowe. Budynek gospodarczy mimo pełnionej funkcji, nie musi „odstawać” od stylu całej posesji. Warto więc wybrać taki projekt, który będzie się z nim komponował.

Sporą część stanowią niewielkie domki drewniane o powierzchni do 25 mkw. Jeżeli wystarczy nam taka wielkość, to śmiało możemy wybierać takie projekty. Domy o takim metrażu nie wymagają bowiem uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie budowy. Warunkiem zgłoszenia jest również to, że ma być to domek parterowy wolno stojący.

Ale usytuowanie takiego budynku na działce jest obwarowane także innymi warunkami. Po pierwsze obowiązują go takie same odległości od granicy działki sąsiedniej, jak w przypadku domów mieszkalnych. Zatem ściana z otworem okiennym nie może być bliżej niż 4 m, a bez okna – 3 m. Jeżeli znajdziemy projekty budynków gospodarczych, który jest krótszy niż 5,5 m i niższy niż 3 m – wtedy budynek można stawiać bezpośrednio na granicy działki – jeżeli warunki zabudowy nam tego nie ograniczają.

Budynki gospodarcze nie mogą również ograniczać dostęp światła naturalnego do okien w domach. Postawić więc je trzeba w takiej odległości, by ich nie przysłaniały.


Comments are closed.