RSS

Budujemy szkielet drewniany

Szkielet drewniany, jako technologia budowy domu, istnieje już od dawna, jednak nowoczesne sposoby konstrukcji sprawiają, że domy jednorodzinne z drewna cieszą się coraz większym uznaniem.

Domy szkieletowe drewniane, jak sama nazwa wskazuje, mają szkielet drewniany, który wypełniony jest materiałem izolacyjnym. Przewiduje się trzy sposoby budowy takich domów:

  • budowa domu z „patyków”, która odbywa się bezpośrednio na placu budowy
  • budowa domu z przygotowanych wcześniej prefabrykatów i zwożenie ich na plac budowy, gdzie są montowane
  • budowa domu z modułów o wielkich rozmiarach

Zanim zdecydujemy się na technologię, potrzebujemy znaleźć odpowiednie projekty domów. Istnieją gotowe projekty domów jednorodzinnych przygotowane w technologii szkieletu drewnianego, jest ich zresztą spora liczba, ponieważ zyskują one na popularności. Można także wybrać dowolny projekt domu i zmienić go na szkielet drewniany podczas obowiązkowej adaptacji projektu. Zmiana technologii budowy jest dosyć kosztowną przeróbką, ale i tak zapłacimy mniej niż za plany domów wykonywane na indywidualne zamówienie.

(Budujemy szkielet drewniany)

(Budujemy szkielet drewniany)

Jeżeli wybraliśmy już projekty domów, musimy znaleźć solidną firmę budowlaną. Mówi się, że domki drewniane najlepiej budują górale :), ale popularyzacja drewna jako materiału budowlanego sprawia, że i nizinnych fachowców przybywa. Ważne jest jednak, niezależnie z jakiego rejonu firma pochodzi, by miała doświadczenie w budowie szkieletu drewnianego. Konstrukcja wymaga bowiem precyzji, by dom jednorodzinny był trwały i bezpieczny. Sprawdźmy zatem, czy ekipa ma za sobą zrealizowane z sukcesem przedsięwzięcia, a najlepiej obejrzyjmy je „na żywo”.

Drewno jako materiał budowlany musi być wysoce odporne na czynniki atmosferyczne. Zapewni to mu odpowiednie suszenie drewna, sezonowanie i staranna obróbka. Na ściany zewnętrzne i do budowy więźby dachowej najczęściej poleca się drewno sosnowe II lub II klasy. Po suszeniu komorowym, jego wilgotność nie przekracza 18%, dzięki czemu nie istnieje zagrożenie występowania owadów czy grzybów. Gładka powierzchnia drewna nie pozwala na ponowne gnieżdżenie się larwom owadów, należy również zadbać, by materiał pozbawiony był sęków i kory.

Budowa domu w technologii szkieletu drewnianego ma zasadniczą zaletę – zwykle trwa kilka, czasem nawet tylko trzy miesiące. Bez brudu na budowie, bez warczących betoniarek, bez huku pił i tryskającego cementu. Domki drewniane mają niesamowity mikroklimat wnętrz, są zdrowe i bezpieczne, nawet dla osób cierpiących na alergie. Akumulują ciepło, są ciepłe i ze względu na zastosowaną izolację i ciepło, które wytwarza drewno.

Domy z drewna są piękne, kojarzą się z klasycznym górskim krajobrazem. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy minimalizmu i nowoczesnych brył nie mogą budować szkieletowych domów. Nowoczesne domy są wykończone imponującą prostotą elewacją, z zastosowaniem tak modnych i chłodnych elementów, jak stal czy kamień. Nadają one domowi charakter zgodny z najnowszymi trendami architektonicznymi, zachowując największe zalety starego, pięknego drewna.


Comments are closed.