RSS

Balustrady – element aranżacji wnętrz

Decydując się na budowę własnego domu często wybieramy projekty domów z użytkowym poddaszem. Wobec tego będziemy mieli schody wewnętrzne, które muszą być bezpieczne, wygodne i stanowić ciekawy element wystroju wnętrza. O atrakcyjnym wyglądzie całości decyduje balustrada jak i porządny wystrój okien. Powinna być idealnie skomponowana ze schodami, dlatego też dobrze, by tego zadania podjął się architekt, ponieważ aranżacja wnętrz ze schodami jest bardzo trudna.

Istnieje kilka rozwiązań, które warto rozważyć przy wyborze balustrady do własnego domu.

Jeśli projekt domu przewiduje schody wewnętrzne biegnące wokół słupa, to interesująco będą wyglądać obłożone egzotycznym drewnem, a od spodu wykończone gładko na biało. Daje to efekt wpływającej wstęgi. Gęsto ustawione, cienkie, stalowe tralki podtrzymują dosyć solidną drewnianą poręcz i wygląda to tak, jakby unosiła się ona w powietrzu.

(Balustrady - element aranżacji wnętrz)

Inny dom jednorodzinny i inne schody. Na trepach, czyli poziomej płaszczyźnie schodów, z jasnego jesionu wsparto płaskie słupki z czarnego żelaza. W miejscu połączenia z poręczą płaskownik, niczym taśma, obejmuje wiązkę miedzianych rurek, które ją stanowią. Piękny efekt dało poddanie procesowi patynowania wszystkich elementów z miedzi.

Następny projekt to nowoczesna balustrada zrobiona ze stali kwasowej, oprawionej w mahoniowe ramy, takie same jak trepy schodów. Wnętrze takiej ramy zagęszczone jest zygzakowato rozpiętą linką.

Rzadko spotyka się obecnie balustrady z motywami roślinnymi. W tym projekcie kształt liścia odwzorowany został w stalowej blasze, z której wycięto ażurowe kwadraty. Zostały one wmontowane między słupki z takiego samego materiału. Poręcz wykonana z mosiądzu na kształt grubego, wijącego się wzdłuż schodów, pędu. Jasne obłożenie schodów i ciemna balustrada stanowią bardzo wyrazisty element wnętrza.

Jeżeli kupiony przez nas projekt domu przewidywał wybudowanie stylizowanego na dworek domu, to taka balustrada doskonale się tu sprawdzi. W takim domu świetnym rozwiązaniem jest też balustrada z kutego żelaza, spatynowanego na szlachetny kolor grynszpanu. Na metalu ciekawą fakturę zostawiły ślady odkuwania. Końce balustrady zostały uformowane na kształt ogromnego ślimaka. Betonowe schody pokryte zostały jasnym dolomitem, a ściany pomalowane na taki sam kolor. Stworzyło to harmonijna całość i na takim tle delikatny rysunek balustrady wybija się na pierwszy plan.

Jeśli nasz gotowy projekt domu jednorodzinnego przedstawiał klatkę schodową w kształcie walca, to można ją wypełnić drewnianymi, ażurowymi schodami, wokół których zainstalowano stalową poręcz. Balustrada pojawia się dopiero na piętrze i otacza okrągły otwór w stropie, wykończony stalową listwą. Do niej przykręcono, zrobione ze stali kwasoodpornej słupki zwieńczone poręczą. Całość wygląda bardzo lekko i tworzy niezwykle oszczędną formę.

Wygodne stopnie i dopasowana do nich balustrada jest więc nie tylko konieczną częścią konstrukcji domu, ale ważnym elementem wystroje całego wnętrza.


Comments are closed.